Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Redakcja Familie
Redakcja
2022-06-23 14:10:54
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Pacjentki w ciąży w różny sposób opisują wzdęcia. Zgodnie jednak z III kryteriami rzymskimi definicja wzdęcia o charakterze czynnościowym to nawracające uczucie powiększenia obwodu brzucha, które trwa przez 3 dni w miesiącu przez kolejne 3 miesiące3. Dla wzdęć dodatkowo charakterystyczne jest to, że nie są spełnione przy nich kryteria niezbędne do ustalenia rozpoznania dyspepsji czynnościowej, zespołu jelita nadwrażliwego (IBS) czy innych zaburzeń. Warto zaznaczyć, że wszystkie kryteria muszą być spełnione jednocześnie, aby lekarz mógł rozpoznać wzdęcia3.
Wzdęcia to bardzo uciążliwe dolegliwości dla kobiet w ciąży. Mogą mieć bardzo różne podłoże. Najczęstsze przyczyny wzdęć w ciąży to4:
Na motorykę jelit w ciąży, a zatem i powstawanie niepożądanych dolegliwości, może wpływać ponadto nieodpowiednia dieta (bogata w pokarmy gazotwórcze), stres i napięcie emocjonalne5.
Postępowanie w przypadku wzdęć u ciężarnych nie różni się od postępowania w populacji ogólnej. W pierwszej kolejności kobieta powinna zacząć od zmiany stylu życia, w tym przyjrzenia się swojej diecie i wyeliminowania złych nawyków żywieniowych. Co na wzdęcia najlepiej się sprawdzi?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, kiedy organizm zmienia się, dostosowując do nowego stanu. W tym czasie mogą pojawiać się objawy i dolegliwości, które wcześniej nie występowały. Dotyczy to choćby wzdęć, które mogą zacząć dokuczać dopiero w ciąży.
Wtedy ciężarna powinna przede wszystkim zadbać o swoją dietę i zacząć stosować sprawdzone sposoby na wzdęcia. Jeśli jednak to nie pomoże lub problem dodatkowo się nasili, warto powiedzieć o nim ginekologowi podczas najbliższej wizyty kontrolnej.
Być może wzdęć nie wywołały zmiany związane z ciążą, lecz mają one zupełnie inną przyczynę, a to tylko zbieg okoliczności, że wystąpiły właśnie teraz. Wtedy lekarz skieruje pacjentkę na dodatkowe badania i na ich podstawie zdecyduje, co dalej.
Bibliografia:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.